Z vašich dotazů a dopisů

Napište nám, co vás zajímá. 

Chci si pořídit kolekci českých bobšů, od našich muškařů-reprezentantů. Můžete mi poradit kde je objednat?

 

Jsem z Prahy a chtěl bych si koupit muškařský prut GLX Distance. Máte nějaký tip, kde je mohu v Praze distance vyzkoušet?

 

Kdo by mi v Brně nejlíp poradil s výběrem prutu na přívlač G.Loomis?

 

Jaké jsou zkušenosti s muškařskými pruty Green Stream a Green Lake?

 

Jakou řeku letos doporučujete pro lov lososů?

 

Poskytuje firma SAGE stále neomezené záruky na své pruty, blanky a navijáky ?

 

K čemu je dobrý přípravek Airflo Knot Ease ?

 

Zjistil, že mi do neoprénů teče přes švy - tedy nic moc, ale je to cítit. Nemáte nějaký tip, co se s tím dá dělat ?

 

Rád bych zkusil chytání lososů na švédských řekách a rád bych si prut postavil sám, nejlépe z blanku Gatti. Jako znalec švédských řek i prutů Gatti, jaký typ blanku byste doporučoval ?

 

Zlomil jsem prut Scott, na který se vztahuje neomezená celoživotní záruka. Požádal jsem českého distributora, aby mi reklamaci vyřídil. Bohužel jsem moc neuspěl, reklamaci si mám prý vyřídit sám - poslat si sám prut do USA k opravě ! Nemám s tím žádné zkušenosti, můžete mi poradit, jak reklamaci vyřídit ?

Jak se dají doma obarvit kohoutí skalpy ?

Slyšel jsem, že japonská firma Tiemco není výrobcem muškařských háčků. Co je na tom pravdy ? 

Sháním  knihu Lexikon českých vazačů a muškařů. Dá se ještě sehnat ?

Co je to technologie UTS, kterou používá firma Gatti pro výrobu muškařských blanků ?

Zúčastníte se 7.-9. března rybářské výstavy v Praze? Na co se mohou vyznavači muškaření těšit ?

Kolik váží nymfové wolframové kuličky ?

Vaše stránky jsou v tomto oboru přínosem. Ačkoli nejsem přítelem nakupování po internetu, jste jediní, kdo nabízí kompletní, i když omezený, sortiment ke stavbě prutů. V budoucnu jistě od Vás některé věci koupím. Stavím ze štípaného tonkinu a zatím nemám potřebu na nedokonalý blank přivazovat titan. Hadová očka /na tonkin klasika/ nenabízíte pro jejich negativní působení na akci prutu? Ještě k internetu: jistě si nikdo rozumný nekoupí prut po internetu. Nebylo by užitečné využít internet k pozvání, řekněme k předvedení Vašich produktů někde u vody? Já osobně bych takovýto počin uvítal, samozřejmě v sobotu/neděli. Možná, že "objevuji Ameriku?" Přeji Vám hodně úspěchů u řeky i v obchodě. P. Pavel, Praha

Prosím o nabídku muškařského prutu pro jezerní muškaření. Mám představu AFTMA 7, ale uvažuji i o rybolovu ve Švédsku na jezerech a radí se mi AFTMA 8, délka 295cm max 310cm. V republice budu chytat na lokalitách typu Polička.... Mám tři pruty od firmy Sage, tak chci  zkusit si nechat nabídnout něco buď na stejné úrovni kvality, nebo snad něco lepšího ?

Je lepší originální prut vyrobený v továrně nebo vyvázaný z blanku ?

Posíláte zboží také na Slovensko ?

Šňůra Airflo řady 3000 TS je na omak dokonale hladká, ale v očcích prutu drhne...

Mohu muškařskou šňůru mazat silikonovou vazelínou ?

Dá se použít  Watershed i na CDC, nebo radši ne ?

Jak impregnovat pomocí Watershed větší množství dubbingu ?

Co je to aquabou ?

Chytám dost na stojaté vodě na Lipně nebo na vyrovnávačce pod Lipnem. Když chytám na sucho, tak mi návazec zůstává ležet na hladině. Chtěl bych vědět, zda by pomohly ujímané návazce polyleader a jestli by  třeba intermediální nebo nebo hover návazec nestáhl vlasec pod hladinu, odmastidla nefungují dost dobře.


Chci si pořídit sbírku českých bobšů, od našich muškařů-reprezentantů. Můžete mi poradit kde je objednat?

Zkuste se obrátit na Dr. Karla Křivance, který tyto mušky nabízí na svých internetových stránkách www.czechnymphs.com, stránky jsou v angličtině. 


Jsem z Prahy a chtěl bych si koupit muškařský prut GLX Distance. Máte nějaký tip, kde mohu v Praze distance  vyzkoušet?

V Praze chytá na pruty GLX DISTANCE Ing. Milan Jenč, zkuste jej kontaktovat emailem milan.jenc@megafyt.cz


Kdo by mi poradil s výběrem prutu na přívlač G.Loomis?

Přívlačové pruty G.Loomis má odzkoušené pan Tomáš Hammer, tel. 777 615 768


Jaké jsou zkušenosti s muškařskými pruty Green Stream a Green Lake?

Nechceme přehnaně chválit vlastní zboží. Fakt, že na ně chytají muškaři jako Milan Janus, Jarda Bartoň, Vítek Misar a mnoho dalších známých muškařů vypovídá o tom, že asi nebudou špatné...  


Jakou řeku letos doporučujete pro lov lososů?

Letos bude prý velmi dobrá řeka TENO ve Finsku (hraniční řeka s Norskem), kde z lososích farem uniklo údajně 80 000 lososů o hmotnosti kolem 5 kg. Samozřejmě je zde i početná populace divokých lososů, chytají se kusy až 20 kg těžké. Na řece Teno se chytá výhradně muškařením, účinné jsou suché lososí mušky typu "bomber", denní povolenka stojí 20 EUR. Informace byly získány na finské národní muškařské výstavě v dubnu t.r.


Poskytuje firma SAGE stále neomezené záruky na své pruty, blanky a navijáky ?

Podívejte se na iternetové stránky firmy Sage http://www.sageflyfish.com/how_can_we_help/warranty.shtml, kde jsou uveřejněny záruční podmínky. Vypadá to tak, že neomezená záruka SAGE v USA již neplatí. Evropský distributor Rudi Heger záruky drží stále.


Zjistil, že mi do neoprénů teče přes švy - tedy nic moc, ale je to cítit. Nemáte nějaký tip, co se s tím dá dělat ? kavaki@atlas.cz

Prosakování přes švy se se nechá opravit jen tak, že přes místo průsaku nanesete specielní lepidlo - 3M Ultraflex Adhesive nebo Aquasure, nejlépe v několika vrstvách - z obou stran. Poškozené místo musí být suché, odmaštěné, je dobré jej oblepit proužky lepící pásky. Místo průsaku se zjišťuje často obtížně, nejlepší je nafouknout kalhoty kompresorem a potopit do sudu s vodou nebo do vaničky a najít místo, kudy uniká vzduch.

Zalepení ale stejně moc dlouho nevydrží, pak je nejlepší neopreny zahodit a koupit si nové. Životnost neoprenů je dnes tak 2-3 roky, nic moc. Můžete také zkusit firmu AGAMA Zlín, kde jsou na podobné opravy vybaveni.


Rád bych zkusil chytání lososů na švédských řekách a rád bych si prut postavil sám, nejlépe z blanku Gatti. Jako znalec švédských řek i prutů Gatti, jaký typ blanku byste doporučoval  ? Petr_Pavel@hotmail.com

Ve Švédsku mám zkušenosti jen s řekou Morrum, kde se loví největší atlantští lososi v Evropě, ve velikosti běžně přes 100 cm délky - viz statistika na stránkách www.morrum.com.

Zaseknutý losos má neuvěřitelnou sílu, pro jeho bezpečné zdolání je podle mých zkušeností nejlepší dvojruční prut v délce 14-15 stop na šňůru AFTMA 10-11. Pokud uvažujete o blanku Gatti, osobně bych doporučil FRX 14610-4IA, stojí 12 131 Kč.  


Zlomil jsem prut Scott, na který se vztahuje neomezená celoživotní záruka. Požádal jsem českého distributora, aby mi reklamaci vyřídil. Bohužel jsem moc neuspěl, reklamaci si mám prý vyřídit sám - poslat si sám prut do USA k opravě ! Nemám s tím žádné zkušenosti, můžete mi poradit, jak reklamaci vyřídit ? (Miroslav L., Stříbro)

Poslali jsme e-mail firmě Scott a tentýž den přišla odpověď od exportního managera firmy Scott Fly Rods pana Todda Fielda. "Staráme se pečlivě o opravy prutů našich zákazníků. Postup je velmi jednoduchý. Pošli nám v obálce kousek 10 cm zlomeného dílu odříznutého od spojky. Napiš nám svojí přesnou  adresu, uveď model prutu a jeho sériové číslo. Pošli na adresu: Scott Fly Rod Company, Attn: Repairs, 2355 Air Park Way, Montrose, CO 81401, USA.

My vyrobíme podle zaslaného kousku nový díl a pošleme ti jej zpět za 2-3 týdny. Pokud chceš ušetřit za poštovné, díl přidáme do další zásilky pro našeho distributora - Rybářské potřeby Zeman, který ti díl zašle na tvoji adresu. Pokud potřebuješ jakoukoliv pomoc, dej mi vědět. Zdraví Todd Field todd@scottflyrod.com "


Jak se dají doma obarvit kohoutí skalpy ? (zadal michal.svaricek@tiscali.cz)

Potřebuješ barvy na vlnu nebo polyamid, např. Iberia - koupí se v drogerii.

Do menšího hrnce nalij vodu, přiveď ji do varu, nasyp barvu, pořádně ji rozmíchej až se rozpustí, přidej 1 lžíci octa, do peanu uchop skalp, ponoř ho do hrnce a pořádně ho máchej v horkém ale ne vřícím roztoku až chytne barvu. Při koncentrovaném barevném roztoku stačí skalp jen krátce namočit a vymáchat v barvě. Pak skalp pořádně vyper ve vlažné vodě (přidej zase ocet) a nech uschnout např. na šňůře na prádlo. Koncentraci a míchání barev je nutné vyzkoušet, chce to trochu praxe, nejdřív nabarvi jen pár pírek. Nejlíp se barví bílé skalpy. Nejlepší barvy jsou specielní barvy na peří od anglické firmy Veniard, kterými lze ve vlažném roztoku obarvit i CDC peří.


Slyšel jsem, že japonská firma Tiemco není výrobcem muškařských háčků. Co je na tom pravdy ? 

Je tomu skutečně tak. Háčky pro Tiemco vyrábějí japonské firmy Maruto-Dohitomi a Owner. Některé typy háčků jsou vyráběné výhradně pro Tiemco - např. 102Y, háčky typu "Quick-eye" a další. 

Pro srovnání, bezprotihrotový háček TMC 103 BL je ve skutečnosti Maruto 7103, TMC 109 BL je Maruto 7021, TMC 206BL je Maruto 7206. Přitom cena Tiemco  v Čechách je minimálně o 40% vyšší, než je česká cena stejného háčku Maruto.

Firma Tiemco distribuuje háčky pouze v spotřebitelských baleních po 100 ks (v papírových krabičkách) nebo  po 25 ks (v plastových krabičkách), nikdy nedodává velká balení po 1000 kusech. Pokud koupíte háčky Tiemco v neoriginálním balení, tak s velkou pravděpodobností platíte více za přebalené háčky Maruto nebo levné kopie háčků úplně jiného výrobce.         


Sháním  knihu Lexikon českých vazačů a muškařů. Dá se ještě sehnat ?

Ano, knihu máme skladem, cena je 490 Kč.


Zúčastníte se 7.-9. března rybářské výstavy v Praze? Na co se mohou vyznavači muškaření těšit ?

Výstavy Rybář 2002 v Praze se letos nezúčastníme, ale budeme na výstavě Rybaření v Brně 20-24.3.2002.

Pražská výstava Rybář 2002 je letos neprodejní, důvodem je podle pořadatelů údajná nespokojenost návštěvníků - rybářů v roce 2001, kdy tato výstava byla prodejní a vystavovatelé neměli čas se plně věnovat koncovým zákazníkům.

Z novinek chystaných pro rok 2002 budou nejzajímavější  muškařské pruty GATTI a oblečení Vision. Dále rozšíříme sortiment  muškařských háčků KAMASAN.


Kolik váží nymfové wolframové kuličky ?

Pro srovnání, wolfram je přibližně  2,7x těžší než mosaz a 1,7x těžší než olovo. Kuličky váží: 2,5 mm...0,15g, 3 mm... 0,25 g, 4 mm...0,40 g.


Vaše stránky jsou v tomto oboru přínosem. Ačkoli nejsem přítelem nakupování po internetu, jste jediní, kdo nabízí kompletní, i když omezený, sortiment ke stavbě prutů. V budoucnu jistě od Vás některé věci koupím. Stavím ze štípaného tonkinu a zatím nemám potřebu na nedokonalý blank přivazovat titan. Hadová očka /na tonkin klasika/ nenabízíte pro jejich negativní působení na akci prutu? Ještě k internetu: jistě si nikdo rozumný nekoupí prut po internetu. Nebylo by užitečné využít internet k pozvání, řekněme k předvedení Vašich produktů někde u vody? Já osobně bych takovýto počin uvítal, samozřejmě v sobotu/neděli. Možná, že "objevuji Ameriku?" Přeji Vám hodně úspěchů u řeky i v obchodě. P. Pavel, Praha

Vážený pane Pavle, sortiment komponent ke stavbě prutů, který nabízíme, je poplatný současným požadavkům našich zákazníků, kteří si vyberou blank, očka, šroubení a zpracování přenechají odborníkovi. Hadová očka dnes již na grafitové pruty skoro nikdo nechce, současný trend je používat jedno nožičková očka. K prutu ze štípaného tonkinu se samozřejmě lépe hodí klasická hadová očka. Máte pravdu, že po internetu si málokdo koupí drahý prut, ale dozví se o něm a přijede si jej vyzkoušet. Váš nápad pro rozeslání pozvánek za účelem předvedení našich muškařských potřeb je výborný, určitě něco takového uspořádáme.


Prosím nabídku muškařského prutu pro jezerní muškaření. Mám představu AFTMA 7, ale uvažuji i o rybolovu ve Švédsku na jezerech a radí se mi AFTMA 8, délka 295cm max 310cm. V republice budu chytat na lokalitách typu Polička.... Mám tři pruty od firmy Sage, tak chci  zkusit si nechat nabídnout něco buď na stejné úrovni kvality, nebo snad něco lepšího ?

Pro jezerní muškaření se nejvíce používají  pruty v délce kolem 300 cm a na šňůru AFTMA 7 nebo AFTMA 8.

AFTMA 8 je výhodnější za větru, který těžší šňůra lépe proráží, naopak při lovu na pakomáry nebo suchou mušku je lepší lehčí prut AFTMA 7 či 6.  Pokud uvažujete o koupi jednoho jezerního prutu, volil bych AFTMA  7, při větrném počasí bych použil šňůry typu Shooting Head, se kterými se běžně hází přes 30 m.

Z naší nabídky G.Loomis mohu doporučit:

FR 1207 GLX 2PC dvoudílný, originál nebo stavěný, 305 cm, AFTMA 7

FR 1207 TRILOGY 3PC třídílný, originál, 305cm, AFTMA 7-8

FR 1208 GL4 3PC třídílný, stavěný, 305 cm, AFTMA 7-8

FR 1177 GL3 2PC dvoudílný, originál nebo stavěný, 295 cm, AFTMA 7-8.

Jestli jsou pruty G.Loomis lepší než Sage, nechci hodnotit, ale G.Loomis GLX je považován za bezkonkurenční.


Je lepší originální prut vyrobený v továrně nebo vyvázaný z blanku ?

Odpověď není vůbec jednoduchá.

Originální pruty se dělají více méně sériově, renomované firmy jako G.Loomis, Scott, Sage, R.L.Winston, Thomas and Thomas, Powell, Redington, Orvis aj. mají originální pruty vyšší cenové kategorie velmi dobře vypracované a dobře určenou páteř blanku. Pruty strojí zaškolení pracovníci, kteří sice často nemuškaří, ale jsou pod neustálou odbornou kontrolou. Není jednoduché si u výrobce objednat atypické provedení prutu na míru (tvar rukojeti, šroubení, různé parádičky apod.) Výjimkou je firma R.L.Winston, která postaví prut na zakázku. Nejkvalitnější blanky si výrobci často nechávají pro vlastní výrobu muškařských prutů i když tvrdí, že v nich není rozdíl. Záruka u továrně vyráběných prutů se vztahuje na celý prut. Dražší pruty mívají v ceně pevné transportní pouzdro. 

Stavěné pruty je možné vypracovat podle požadavků zákazníka, který si může vybrat tvar rukojeti, očka, barvu vázací nitě, šroubení,  prut postavit do tvrdé či měkké páteře, vinutí oček opatřit více vrstvami laku, apod. Dobře vyvázaný prut dělá  reklamu tomu, kdo jej ustrojil. Záruka u stavěných prutů je dána výrobcem blanku pouze na blank. Ten, kdo staví pruty, dává záruku na svoji práci. Takže pokud si zlomíte postavený prut, v rámci záruky (pokud ji výrobce blanku poskytuje) dostanete náhradní díl nebo blank, ale vyvázání platíte znovu. Pokud máte jen blank, nemůžete si vyzkoušet předem hotový prut, jeho akce po vyvázání někdy nemusí odpovídat vašim představám. U nás bývají stavěné pruty levnější než originály, práce českých renomovaných "stavěčů"  není zatím doceněna, lze ji spíš chápat jako koníčka. 


Posíláte zboží také na Slovensko ?   

Ano, zboží na Slovensko posíláme. Poštovné účtujeme podle tarifů České pošty + náklady na celní projednání zásilky (350 Kč za zásilku). Zboží  na Slovensko v současné době neposíláme na dobírku, platíte předem před odesláním zásilky poštovní poukázkou, platebními kartami (Eurocard-Mastercard, Visa) nebo bankovním převodem. Při exportu na Slovensko jsou ceny bez DPH. Nejlepší je poslat zboží  na dobírku vašemu známému do ČR (ceny jsou s DPH), při vývozu Vám může být vrácena DPH přímo na hranicích.    


Šňůra Airflo řady 3000 TS je na omak dokonale hladká, ale v očcích prutu drhne...

Zkuste šňůru namazat jakýmkoliv přípravkem na ošetřování muškařských šňůr (např. Airflo Turbo Shot, 3M/Scienticic Anglers Fly Line Cleaner, apod.) a šňůra bude klouzat očky jedna báseň.


Mohu muškařskou šňůru mazat silikonovou vazelínou ?

V žádném případě. Silikonová vazelína narušuje povrch muškařských šňůr, ale můžete jí použít na maštění umělých mušek.


Dá se použít  Watershed i na CDC, nebo radši ne ?

Ano, watershed se výborně hodí i na impregnaci CDC peří a CDC dubbingu.


Jak impregnovat pomocí Watershed větší množství dubbingu ?

Zkuste použít sprejový rozprašovač. Watershed nalejte do lahvičky rozprašovače. Dubbing vložte do mixéru, postříkejte impregnací watershed a řádně promixujte. 


Co je to aquabou ?

Akvabou je plovoucí marabou dubbbing, oblíbený u francouzských muškařů. Peří marabou natříhejte, vložte do mixéru, nastříkejte sprejem impregnaci watershed, mixujte, nechte schnout 24 hodin.


Chytám dost na stojaté vodě na Lipně nebo na vyrovnávačce pod Lipnem. Když chytám na sucho, tak mi návazec zůstává ležet na hladině. Chtěl bych vědět, zda by pomohli ujímané návazce polyleader a jestli by  třeba intermediální nebo nebo hover návazec nestáhl vlasec pod hladinu, odmastidla nefungují dost dobře.

Ano, Airflo intermediální nebo hover návazce fungují dobře. Zkuste také vlasec odmastit přípravkem Airflo Tippet Degreaser, nebo obyčejnou zubní pastu.


K čemu je dobrý přípravek Airflo Knot Ease ?

Když utahujete uzel na nylonovém vlasci, vzniká tak teplo a uzel se jen zřídka utáhne opravdu pevně. Kapka Knot Ease uzel  namaže a zabrání ohřátí vlasce při pevném utažením uzlu. Takto můžete vázat pevně utažené uzly a odstřihnout konečky vlasce přímo u uzlu. Po aplikaci knot Ease můžete ihned lovit.